W wirtualnym świecie

Dzisiaj żyjemy równolegle w dwóch światach. Niczym w Matrixie mamy świat rzeczywisty i wirtualny, między którymi granice nieraz się zacierają. Chcąc osiągnąć jako firma sukces musimy paradoksalnie wybić się w obydwu rzeczywistościach. Co więcej – warto zacząć budować pozycję firmy właśnie od świata wirtualnego…

Pierwszy krok w stronę cyberprzestrzeni

Naszym celem jako firmy jest oczywiście zdobycie jak największej liczby klientów. Musimy zdefiniować zatem, jaka grupa, o jakich cechach to nasi potencjalni klienci. Następnie musimy dotrzeć do nich z naszą reklamą i zainteresować ich tak, aby stali się naszymi stałymi bywalcami. W jaki jednak sposób możemy sprawdzić, czy nasza strategia reklamowa się sprawdza?

Czym jest CTR – Click Through Rat?

Otóż istnieje dzisiaj jeden, dość ogólny, niemniej jednak bardzo istotny parametr, który pomoże nam w ocenie efektywności naszej reklamy. Jest to CTR, czyli współczynnik klikalności. Wskazuje on, jaki procent osób spośród tych, którym wyświetliła się nasza reklama, rzeczywiście ją kliknął i wszedł na naszą stronę.

Przykładowo – jeśli nasza reklama wyświetliła się 100 osobom, a 15 spośród nich kliknęło w ten link, to CTR wynosi 15 %. To dużo czy mało? Nie znamy jeszcze odpowiedzi na to pytanie. Niemniej jednak wiadomo, że im wyższy CTR, tym lepiej trafiona reklama.

Pamiętać jednak należy, że CTR ma pewne swoje słabe strony. Otóż wśród osób, które kliknęły nasz link, znajdą się także te ,które zrobiły to przez przypadek albo które po kilku sekundach opuściły z różnych powodów naszą stronę, nie zapoznając się z nią.

Dlaczego CTR jest tak ważny?

Skoro CTR nie jest doskonały, to może jednak nie warto się nim kierować? Tak nie jest – CTR choć ma pewne wady, to jednak jest świetnym narzędziem do sprawdzenia, czy nasza reklama w ogóle odnosi jakikolwiek skutek. Jeśli CTR osiąga niewielką wartość, należy się zastanowić, czy na pewno dobrze wytypowaliśmy potencjalnych klientów oraz czy nasza strona na pewno jest dobrze pozycjonowana.

Współczynnik CTR a wyniki wyszukiwania

Warto jeszcze wspomnieć o jednej, bardzo ważnej funkcji CTR. Otóż istnieją poważne przesłanki mówiące o tym, że istnieje korelacja pomiędzy wartością CTR a miejscem strony w rankingu wyników wyszukiwania. Zatem im wyższy będziemy mieć CTR, tym więcej osób zapozna się z naszą ofertą. To z kolei przedłoży się na większą ilość klientów.

Chcesz wiedzieć więcej? Koniecznie przeczytaj artykuł “Współczynnik CTR