W świecie marketingowego Matrixa

Dawniej wszystko było prostsze – reklamy przyklejane były do słupów albo umieszczane w gazetach. Dzisiaj zaś, aby wypromować naszą firmę musimy zagłębić się internetową dżunglę.

Tu nie widzimy twarzy naszych konkurentów, a największym zagrożeniem jest zapomnienie, pominięcie nas. I niestety nie mają racji Ci, którzy mówią, że dobry produkt, czy usługa obroni się sami. Jeśli go nie wypromujemy, to niestety nikt się nawet o nich nie dowie.

Algorytm wyszukiwania Google

Jak jednak sprawić, aby znaleźć w tej dżungli naszych potencjalnych klientów i ich zainteresować naszą ofertą? Przede wszystkim musimy zdobyć jak najwyższą pozycję w wynikach wyszukiwania Google. Dlaczego akurat Google? Otóż z tej wyszukiwarki korzysta znaczna większość osób.

Czy wiemy, jakie parametry bierze pod uwagę robot Google podczas nadawania miejsca danym linkom w wynikach wyszukiwania. Niestety nie. Jednak za działalnością robota Google stoją ludzie. To w połączeniu z wieloma doświadczeniami sprawia, że jesteśmy w stanie częściowo przewidzieć, jakie parametry się liczą. Do niedawna wiedzieliśmy głównie o słowach kluczach, dlatego firmy wydają grube pieniądze na pozycjonowanie. Jednak to nic nie da, jeśli nie zainteresujemy się CTR….

Czym jest współczynnik CTR?

Co to jest CTR? Otóż jest to wartość, która określa stosunek osób, które widziały link do naszej strony do tych, którzy go zobaczyli i dodatkowo kliknęli. A zatem jest to narzędzie mówiące o tym, ile osób, spośród wszystkich, do których nasza reklama dotarła, rzeczywiście zainteresowało się naszą ofertą.

Przykładowo – jeśli nasz link wyświetlił się 100 osobom, a kliknęło go aż 40, to współczynnik CTR wynosi 40%. Warto jednak wspomnieć, że te współczynnik nie daje nam żadnej informacji o tym, czy dane osoby rzeczywiście przejrzały naszą stronę, czy po sekundzie ją opuściły. Nie wiemy też, czy dokonały jakiś zakupów czy nie – o tym mówią już inne współczynniki, dlatego CTR powinien być jednym z wielu narzędzi, które stosujemy podczas opracowania strategii marketingu.

Dlaczego CTR jest tak ważny?

Jak już zostało to wspomniane wcześniej, nie wiemy dokładnie, jak działa robot Google. Jednak istnieją coraz mocniejsze dowody na to, że ustalając kolejność wyników wyszukiwania, bierze on także pod uwagę ilość kliknięć na daną stronę, czyli właśnie CTR.

Ponadto CTR przydatne jest także nam. Jeśli mało osób klika na nasz link warto się zastanowić nad przyczynami. Możemy wtedy zmienić ofertę, słowa klucze. Słowem – wpłynąć na wzrost zainteresowania naszą stroną.

Jak sprawdzić CTR w bezpłatnych wynikach organicznych?

Służy temu proste, dostępne dla wszystkich narzędzie, jakim jest Google Search Console. W sekcji “analityka wyszukiwania” znajdziemy tam wszystkie potrzebne nam informacje na temat tego, ile osób widziało nasz link, pod jaką frazą został on znaleziony, ile osób kliknęło w niego, jaki jest CTR poszczególnych fraz czy adresów URL, jaka jest średnia pozycja strony na daną frazę oraz nawet – jaka podstrona była klikana. Te wszystkie informacje bez wątpienia pomogą nam osiągnąć sukces!

Chcesz wiedzieć więcej o optymalizacji współczynnika CTR? Przeczytaj artykuł http://promotraffic.pl/blog/2500-slow-o-organicznym-ctr-analiza-i-porady-dla-ciebie/