W co warto inwestować? Top 3 propozycji

Jesteś ciekaw, ile wynoszą średnio oszczędności Polaków? Szacuje się je na około 1,2 bln zł, czyli na statystycznego Polaka przypada około 40 tys. złotych. Zwykle gromadzimy środki w banku, na nieoprocentowanych rachunkach osobistych, rachunkach oszczędnościowych, lokatach. Często też inwestujemy – w co? Oto 5 sprawdzonych propozycji.

Fundusze inwestycyjne – zysk, ale obarczony ryzykiem

W poszukiwaniu pomysłów na ulokowanie naszych środków, wybieramy się po radę do doradcy finansowego lub inwestycyjnego danego banku. Jednym z dobrych rozwiązań są fundusze inwestycyjne – coraz częściej zakupu tego typu jednostek można dokonać przez Internet. Ich zaletą jest różnorodność.

Co więcej, nie musimy wiele wiedzieć na temat akcji czy obligacji. Wybieramy fundusz i kupujemy pakiet papierów wartościowych z całego świata. Doradca zaś podpowie, czy warto inwestować w fundusze akcyjne, obligacyjne, a może hybrydowe. Trzeba jednak zawsze liczyć się z tym, że inwestowanie w fundusze wiążą się z pewnym ryzykiem. Jeśli jednak mamy nieco gotówki, a także nie zależy nam na szybkim zysku, warto rozważyć ten popularny produkt bankowy.

Różnorodny rynek nieruchomości

Coraz częściej zniechęci niskim oprocentowaniem lokat szukamy innych możliwości inwestycyjnych. Rynek nieruchomości kusi – nie musi to być mieszkanie w sercu stolicy czy dom na przedmieściach. Możesz zainwestować także w miejsce postojowe, lokale użytkowe, magazyny czy po prostu grunty. Dla wielu z nas nadal mieszkanie jest jednak najpopularniejszą inwestycją i zarazem zabezpieczeniem na emeryturę.

Niskie emerytury skłaniają nas do szukania innych rozwiązań, chociaż zakup mieszkania też jest obarczony ryzykiem. Wiąże się z dodatkowymi kosztami utrzymania. Ponadto rentowność inwestycji w mieszkanie zależy od wielu czynników – przede wszystkim puste mieszkanie nie przynosi żadnego zysku, a z kolei wynajem to dodatkowy kłopot i często problemy, jeśli trafimy na nieuczciwego najemcę.

Inwestuj w siebie – postaw na edukację

Jeśli masz nieco oszczędności, możesz też zainwestować je w siebie – edukacja jest wciąż niezwykle popularna! Inwestowanie to nie tylko namacalny zysk z postaci gotówki czy pomnożonych środków na koncie. Możemy także podnieść naszą wartość – na rynku zawodowym. Często jest to najlepsza forma inwestycji, jaką możemy wybrać – jeśli, oczywiście, chcemy się rozwijać i zyskać nowe doświadczenie.

Warto przeznaczyć pieniądze na edukację i zapisać się na dodatkowy kurs, praktyczne szkolenie, lektorat języka obcego. Możemy też kupić podręczniki lub skorzystać z platform edukacyjnych. Pamiętajmy jednak, że zdobycie nowego zawodu to długa i trudna droga – dużo łatwiej jest podnieść kwalifikacje w swoim zawodzie. Wiąże się to zwykle z awansem lub możliwością podniesienia stawek, jeśli pracujemy na własny rachunek.