Urządzenie wielofunkcyjne to kompaktowe rozwiązanie dla Twojego biura

Czym są urządzenia wielofunkcyjne? Wielofunkcyjne urządzenia biurowe (z języka angielskiego MFP) stały się tym samym dla biura, co smartfon dla użytkownika – stanowią kompaktowe połączenie różnych funkcji zamkniętych w niewielkiej obudowie.

MFP pozwalają na pracę z dokumentami od momentu ich wydruku przez powielanie, aż do faksowania czy skanowania otrzymanego wcześniej wydruku. Urządzenia te w najmniejszych modelach osiągają rozmiary przeciętnej drukarki, jednak pozwalają na dużo więcej, a przy tym ich koszt jest relatywnie niski i z pewnością są dużo bardziej opłacalne, niż zakup wielu urządzeń o ograniczonej funkcjonalności.

Jak działają urządzenia wielofunkcyjne MFP

Typowy kombajn biurowy to sprzęt pozwalający na pełną pracę z dokumentem, a także komputerem czy urządzeniem przenośnym za sprawą obecnego coraz częściej modułu Wi-Fi. W ramach górnego podajnika możliwe jest kopiowanie i skanowanie wydruku. Często pojawiają się też skanery szybowe wymagające obsługi, ale pozwalające na ręczne skanowanie/kopiowanie dokumentów bez potrzeby ich rozszywania. Większość MFP może pracować jako druk centralny, przez co kilka podłączonych do sprzętu komputerów może drukować bez potrzeby dokupowania osobistych drukarek. Coraz więcej modeli posiada też użyteczne złącza, w tym na przykład wejście kart SD, dzięki czemu możliwe jest drukowanie zdjęć z pominięciem uruchamiania komputera.

Popularne urządzenia wielofunkcyjne

Wśród kompaktowych urządzeń typu MFP bezsprzecznie królują modele popularnych marek, w tym HP, Brother i Epson. Najczęściej polecane modele to te, które określane są mianem “3w1” i stanowią połączenie skanerów, kopiarek i drukarek. Urządzenia dedykowane do wydruków zdjęć to z kolei słynący z tych zastosowań Canon, ale wielozadaniowością nie ustępuje typowo biurowym producentom wspomnianym wyżej. Rzadziej spotykanym w tym segmencie jest Lexmark, który specjalizuje się jednak w kombajnach o większej mocy przerobowej przewidzianej do drukowania kilku-kilkunastu tysięcy stron miesięcznie.

Patronem artykułu jest www.kserkop.com