Tester oprogramowania

Tworzenie oprogramowania jest zajęciem docenianym w dzisiejszych czasach. Praktycznie każda firma pracuje na własnym oprogramowaniu dostosowanym do jej potrzeb. Dlatego tak ważny jest zawód testera oprogramowania, osoba ta pracuje nad oprogramowaniem, aby poprawić jego funkcjonalność, znaleźć błędy i powody ich występowania, a następnie przeprowadzić ich korekty.

Poprawne przetestowanie oprogramowania powoduje jego odpowiednie działanie w przyszłości, a zarazem dobre funkcjonowanie firmy i jej stabilny rozwój. Dzięki pracy testera możliwe jest stworzenie nowego oprogramowania, a także usprawnienie działania istniejących systemów.

Czym jest ISTQB?

ISTQB jest organizacją certyfikacyjną w dziedzinie testowania jakości oprogramowania, która funkcjonuje na całym świecie. Firma jest stowarzyszeniem non-profit, została założona w 2002 roku w Edynburgu i jest prawnie zarejestrowana w Belgii. Posiada 47 biur członkowskich na całym świecie, reprezentując ponad 70 krajów. ISTQB oferuje certyfikaty dla testerów oprogramowania potwierdzające ich umiejętności. Uprawnienia oparte są na sylabusie, przy czym wyznaczona jest hierarchia uprawnień i wytycznych dla akredytacji i egzaminów.

Certyfikaty ISTQB

Opracowany program przez stowarzyszenie ISTQB został stworzony na podstawie sylabusa i słownika, który jest podstawą dla każdego testera oprogramowania, chcącego płynie poruszać się w świecie testów. Certyfikat otrzymuje się po zaliczeniu egzaminu, do którego można przygotować się samodzielnie korzystając z sylabusa, w którym zawarte są wszystkie zagadnienia występujące na egzaminie. Nie ma obowiązku odbycia szkoleń przed egzaminem. Jednak większość osób decyduje się na takie szkolenie, zwłaszcza te osoby, które rozpoczynają swoją karierę w dziedzinie testowania oprogramowania. Na rynku znajduje się wiele firm szkoleniowych oferujących kursy przygotowujące do egzaminu. Jedną z takich firm jest Inprogress. Szkolenie w tej firmie pozwoli na opanowanie zagadnień zwartych w sylabusie. Dzięki temu możliwe jest opanowanie podstawowej wiedzy z zakresu testowania oprogramowania, a także systematyzacja i ujednolicenie terminologii. Zdając egzamin, otrzymuje się świadectwo posiadania określonych umiejętności, co zwiększa możliwości u pracodawcy i na rynku pracy.

Czy warto zdobyć certyfikat ISTQB?

Certyfikat ISTQB jest potwierdzeniem umiejętności testera. Warto go mieć, ponieważ jest to duży atut pracownika podczas szukania pracy i późniejszej rozmowy o pracę. Szkolenia prowadzone przez Inprogress zwiększają szanse na uzyskanie certyfikatu. Szkolenia w tej firmie posiadają również część praktyczną, podczas której kursantom przedstawiane jest wiele przypadków, na których podnoszą swoje nowo nabyte umiejętności. Tego rodzaju szkolenie sprawia, że kursant posiada szeroką wiedzę teoretyczną i praktyczną. Jest ona niezbędna do pracy w zawodzie testera oprogramowania. Dzięki temu tester potrafi rozwiązać wiele problemów pojawiających się podczas testów oprogramowania. Po szkoleniu w tej firmie zdanie egzaminu będzie jedynie formalnością. Zainteresowany? Koniecznie sprawdź program i terminy szkoleń na stronie https://inprogress.pl/szkolenia/agile-scrum/istqb/