Metoda Callana – czy warto ją wybrać?

Wiele szkół oferuje różne metody nauki języka angielskiego. Jedne są bardziej skuteczne, inne mniej. Jedne dostosowane są bardziej pod naukę gramatyki, inne pod naukę słownictwa i konwersację. Pośród wszystkich tych metod ostatnio głośno jest o tej, wymyślonej przez Callana. Dla kogo będzie ona najlepsza?

Jak działa metoda Callana?

Ta metoda nauki język angielskiego została wprowadzona przez Robina Callana w 1960 roku. Metoda ta opiera się głównie na konwersacji. Zajęcia prowadzone za jej pomocą przebiegają w niewielkich grupach. Wszystko po to, żeby każdy uczeń miał szansę się wypowiedzieć. Na zajęciach poszczególni kursanci pytani są wyrywkowo i nie mają dużo czasu na zastanawianie się – powinni udzielać odpowiedzi natychmiast. Jednym z założeń tej metody jest całkowite wyeliminowanie z zajęć języka ojczystego. Od początku do końca lekcje są po angielsku i nie możemy liczyć na żadne podpowiedzi po polsku. Nacisk kładzie się też na powtarzanie nowych słówek, właściwie póki nie zostaną zapamiętane. Uczniowie nie sporządzają notatek, nie zapisują słówek i nie dostają kserówek z materiału. W ten sposób zapamiętujemy pewne schematy, uczymy się odpowiadać całym zdaniem i uczymy się na pamięć reguł. Gramatyka powtarzana jest tylko przy okazji i nie przykłada się do niej dużej wagi.

Dla kogo metoda Callana?

Przede wszystkim nauczanie tą metodą będzie przydatne dla każdego, kto w szybki sposób chce nauczyć się mówić i płynnie rozmawiać w języku angielskim. Jeśli więc wyjeżdżamy na zagraniczne wycieczki, chcemy pracować za granicą czy często prowadzimy biznesowe rozmowy międzynarodowe – taka metoda może być bardzo użyteczna. Musimy jednak pamiętać, że tą metodą nie nauczymy się doskonale pisać i czytać po angielsku i nie opanujemy gramatyki. Jeśli więc w pracy czy w codziennym życiu częściej korzystamy z języka angielskiego w formie pisanej, a nie mówionej, lepiej skorzystać z innej metody.

Interesuje Cię kurs angielskiego Częstochowa, na którym szybko nauczysz się mówić po angielsku? Zajrzyj na stronę: http://tarkowski.edu.pl/.