Komputer stacjonarny w firmie

Obecnie w biurach czy firmach rzadko kupowane są komputery stacjonarne. Coraz częściej korzysta się po prostu z laptopów. Wynika to zwykle z oszczędności miejsca i faktu, że coraz częściej zabieramy pracę do domu czy korzystamy z laptopów w podróży. Są jednak zawody, gdzie pracownicy nie obejdą się bez dobrego komputera stacjonarnego. Dlaczego? I jaki komputer wówczas wybrać?

Dla kogo komputer?

Na początek musimy ustalić, dla kogo w ogóle będzie przeznaczony komputer. Nie dla każdego idealne będą komputery stacjonarne, ale jeśli Twoi pracownicy to księgowi, graficy komputerowi czy analitycy, możesz zainwestować w tego typu sprzęt. Pracują oni bowiem stacjonarnie, z biura firmy i nie potrzebują komputera mobilnego. Tym bardziej, że czasami laptopy nie sprawdzają się w pracy grafika, ponieważ potrzebuje on zarówno większej mocy, jak i bardzo dobrego jakościowo monitora.

Dlaczego lepiej zainwestować w komputer stacjonarny?

Przewagą komputerów stacjonarnych jest fakt, że można je dostosować do indywidualnych potrzeb i wymagań pracowników. Zwłaszcza, jeśli chodzi o konkretny zawód. W miarę potrzeb możemy rozbudowywać komputer o kolejne podzespoły, części czy kości pamięci, aby wzmocnić jego moc. Niestety laptopy mają ograniczone możliwości rozbudowy swojej mocy obliczeniowej i czasami trudno dostosować je pod konkretnego użytkownika. Pamiętajmy też, że grafik, fotograf czy inne pokrewne zawody często potrzebują dołączyć do komputera różne urządzenia, jak drukarka, sloty pamięci czy inne przydatne sprzęty. Laptopy ze względu na ograniczony zestaw gniazd i złączy mają mniejsze możliwości.

Co jest ważne w komputerze biznesowym?

Komputery biznesowe ( http://www.servecom.pl/) przede wszystkim powinny mieć dużą przestrzeń dyskową. Jeśli pracujemy jedynie z dokumentami tekstowymi, wystarczy nam pojemność dysku 32 GB. Jeśli jednak zajmujemy się grafiką, fotografią czy analityką, powinniśmy zainwestować w większy dysk. W pracy z plikami graficznymi wymagana jest także lepsza karta graficzna albo nawet model dedykowany, który zapewni nam odpowiednią moc obliczeniową. Również ilość pamięci RAM ma znaczenie, najlepiej zwiększyć ją do 3 lub 4 GB. Niezbędne są również dobre karty sieciowe, zwłaszcza jeśli pracujemy w sieciach przewodowych lub bezprzewodowych.