Czy musisz płacić podatek od spadku?

Wiele osób obawia się tego, że od spadku będzie musiało uiścić odpowiednią kwotę. Czy faktycznie jest to konieczne? Okazuje się, że opodatkowanie spadku jest obowiązkowe i nie ominie nikogo.

Podatek od spadku, o którym przeczytasz tutaj http://zachowek.biz.pl/podatek-od-spadku/, powstaje w momencie uprawomocnienia się postanowień o stwierdzeniu nabycia spadku albo zarejestrowania aktu poświadczenia dziedziczenia. Zdarza się, że ten obowiązek pojawia się już przy okazji jego przyjęcia. Także w dniu złożenia zgody na jego przyjęcie, a także po upływie sześciu miesięcy od chwili potwierdzenia zaakceptowania datku przez spadkobiercę.

Jednak dobrą informacją jest to, że można uzyskać zwolnienie z podatku. Na pełne mogą liczyć małżonek, zstępny, czyli dzieci lub wnuki, wstępni – rodzice czy dziadkowie, rodzeństwo oraz ojczym, pasierb albo macocha. Wymienieni nie zapłacą podatku, po odpowiednio dopełnionych formalnościach przed urzędem.

Gdy ciotka albo wujek przekażą spadek siostrzeńcowi czy bratanicy, zmuszą ich do uiszczenia odpowiedniej kwoty. Podobnie jest w przypadku linii teściów oraz zięcia czy synowej. Dodatkowo ci, którzy nabyli spadek przed 1 stycznia 2007 roku nie będą mogli zostać zwolnieni z opłaty.

Warto zapamiętać, że podatek od spadku nie obowiązuje także, gdy nie zostanie przekroczona określona kwota. Wszystko jest uzależniona od tzw. „grupy podatkowej”. Dla pierwszej jest to 9637 zł. Należą do niej małżonek, zstępni, wstępni, rodzeństwo, pasierb, zięć, ojczym, synowa, macocha, a także teściowie.

W przypadku drugiej grupy kwota wynosi 7276 zł. Są nią objęci zstępni rodzeństwa (bratanek czy siostrzeniec), zstępni oraz małżonkowie pasierbów, rodzeństwo rodziców (ciotki, wujkowie), małżonkowie rodzeństwa, rodzeństwo małżonków, małżonkowie rodzeństwa małżonków oraz małżonkowie innych zstępnych. A trzecia – 4902 zł i dotyczy innych osób.

W sytuacji, gdy spadek zawiera kwotę niższą albo równą tej wolnej od podatku, nie trzeba dopełniać żadnych formalności w urzędzie skarbowym. Warto więc zainteresować się, czy faktycznie jest to opłacalne.