Części samochodowe – wybrać oryginalne czy zamienniki?

Czasem naprawa samochodu wymaga wymiany jakiejś części. Zastanawiamy się wówczas, czy kupić oryginalne części producenta czy może wybrać tańszy zamiennik. Jaka jest między nimi różnica  – prócz ceny oczywiście? Czy da się kupić i tanio i dobrze?

Kiedy lepiej sięgnąć po oryginał?

Oryginalne części to te, które przeznaczone są na pierwszy montaż fabryczny. Dostępne są zwykle w autoryzowanych stacjach obsługi (np. http://www.impwar.pl/). Opakowania produktów, jak i same części sygnowane są marką konkretnego producenta samochodów.

Kiedy warto zainwestować w oryginał? Kiedy musimy wymienić najważniejsze części w samochodzie. Do takich części należy m. in. sprzęgło. Odpowiada ono za przenoszenie napędu. Niestety zamienniki często zużywają się bardzo szybko i mają problemy z precyzyjnym przeniesieniem napędu. Wówczas odczuwamy szarpanie samochodu.

Oryginalny powinien być także cały zestaw rozrządu, a więc pasek, rolki i napinacz. Te części powinny być serwisowane w miarę często, co niestety odbija się na naszym portfelu. Niektórzy więc, by zaoszczędzić, kupują tańsze zamienniki. Jeśli jednak któraś z tych części zawiedzie będziemy musieli liczyć się nawet z naprawą całego silnika. Może więc nie być to tak oszczędne, jak się spodziewaliśmy.

Zamienniki nie takie złe

Z dobrymi zamiennikami jest jak z produktami spożywczymi w dyskontach typu Biedronka. Są tańsze, mają swoje nazwy, ale nierzadko produkowane są w znanych koncernach, jak np. Cola Original z Biedronki, która produkowana była do niedawna przez Hoop Colę. Części zamienne z grupy Premium tak właściwie niczym się nie różnią od oryginalnych. Produkowane są zwykle na tej samej linii montażowej, a jedyna różnica to brak logo marki samochodowej.

Takie części jak paski klinowe i wielorowkowe, świece i przewody zapłonowe, a także zawieszenie czy układ wydechowy, mogą być spokojnie zamiennikami. Pamiętajmy jednak, by na zamiennikach również zbytnio nie oszczędzać. Lepiej wybrać zamienniki z wysokiej lub średniej półki cenowej, a nie te najtańsze na rynku. Uważajmy też na podróbki, bo i tych nie brakuje, jednak ich jakość pozostawia wiele do życzenia.