Badanie Kaspersky Lab: Co trzecia firma wykorzystuje urządzenia mobilne do wykonywania transakcji finansowych

Według badania przeprowadzonego wspólnie przez Kaspersky Lab i B2B International, ponad 30% firm wykorzystuje urządzenia mobilne w celu uzyskiwania dostępu do firmowych kont bankowych oraz zrealizowania transakcji finansowych. Jeden na dwóch menadżerów najwyższego szczebla wpłaca pieniądze na konto firmowe za pośrednictwem mobilnej aplikacji bankowej.

Z badania wynika, że przedstawiciele biznesu coraz częściej przeprowadzają transakcje finansowe z pomocą urządzeń mobilnych. W szczególności, 28% małych i średnich firm oraz 34% przedsiębiorstw dokonywało transakcji finansowych za pośrednictwem urządzeń mobilnych. Nie chodzi tu jedynie o osoby z działów finansowych (63%), ale również o menadżerów najwyższego szczebla (54%), a nawet zwykłych pracowników (8%), którzy swobodnie dokonują firmowych transakcji finansowych przy użyciu aplikacji mobilnych.

Coraz częstsze wykorzystywanie urządzeń mobilnych do celów związanych z bankowością korporacyjną może zagrażać finansom firmowym, ponieważ cyberzagrożenia mobilne stały się w ostatnich latach znacznie bardziej rozpowszechnione i są równie niebezpieczne dla użytkowników co zagrożenia komputerowe. Cyberprzestępcy w coraz większym stopniu atakują platformy mobilne. Jednym z odnotowujących najszybszy wzrost rodzajów szkodliwego oprogramowania są w ostatnim czasie trojany bankowe, które kradną dane uwierzytelniające dostęp do systemów bankowości internetowej oraz e-płatności, jak również informacje dotyczące kart kredytowych i debetowych.

„Trend ukazuje ciągły wzrost korzystania z bankowości mobilnej przez korporacyjnych klientów bankowości. Tendencja ta z pewnością utrzyma się w przyszłości, ponieważ zarówno klienci korporacyjni jak i indywidualni skłaniają się ku wygodzie oferowanej przez bankowość mobilną. W efekcie, konieczne jest, aby banki dokładnie rozważyły podejście do bezpieczeństwa i zapobiegania oszustwom, które pozwoli im oferować bezpieczne aplikacje bankowości mobilnej, chronić poufne dane klientów oraz strzec transakcje klientów korporacyjnych o dużej wartości. Wszyscy użytkownicy serwisów bankowości mobilnej, zarówno firmy jak i klienci indywidualni, muszą zwracać uwagę na własne bezpieczeństwo i zachowanie, a jednocześnie dowiedzieć się, jakie działania podjął ich bank w celu zapewnienia im ochrony” – powiedział Ross Hogan, globalny dyrektor ds. zapobiegania oszustwom, Kaspersky Lab.

Oferta firmy Kaspersky Lab zawiera szeroki wachlarz rozwiązań, łącznie z Kaspersky Security for Mobile, zapewniających niezawodną, wielopoziomową ochronę korporacyjnej infrastruktury IT. Specjalnie dla przedstawicieli sektora bankowego firma Kaspersky Lab oferuje Kaspersky Fraud Prevention SDK – zestaw narzędzi, które mogą zostać wykorzystane do tworzenia i konfiguracji bezpiecznych aplikacji mobilnych spełniających wymogi bezpieczeństwa informacyjnego.

Informację można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky Lab jako źródła.

Wszystkie informacje prasowe Kaspersky Lab Polska są dostępne na stronie http://www.kaspersky.pl/nowosci.