Polska sieć salonów Kärcher Center najlepsza na świecie!

Sieć Kärcher Center licząca 550 salonów działa już w 80 krajach, ale to polska organizacja tego kanału dystrybucji, obsługa sprzedaży i serwisu oraz kwalifikacje pracowników Kärcher Center są najlepsze!

Wyróżnienie otrzymane przez Kärcher Sp. z o.o. na Kärcher Center Meeting 2016 (czerwiec 2016) bazuje na wynikach cyklicznych audytów prowadzonych w sieci Kärcher Center przez firmę SGS, światowego lidera w dziedzinie kontroli, weryfikacji, testowania i certyfikacji. To prestiżowe wyróżnienie nagradza starania i jakość pracy wszystkich 22 salonów Kärcher Center w Polsce – najlepszych na świecie!

Sieć Kärcher Center w Polsce odpowiada oczekiwaniom klientów w zakresie dostępności produktów, przejrzystości oferty i najwyższej jakości obsługi w miejscu sprzedaży. I to niezależnie od ulokowania danego salonu – czy w dużym, czy w mniejszym mieście. Obecnie na terenie całego kraju (w 11 województwach) działają 23 salony Kärcher Center: 7 prowadzonych jest bezpośrednio przez Kärcher Sp. z o. o., natomiast 16 salonów jest prowadzonych przez autoryzowanych partnerów Kärcher.

Idea Kärcher Center jest wpisana w globalną strategię firmy Alfred Kärcher GmbH, która to strategia zakłada powstanie ogólnoświatowej sieci sklepów, jednorodnych zarówno pod względem prezentacji jak i najwyższej jakości obsługi klientów. Ta idea wyraża filozofię firmy Kärcher, w której jakość i profesjonalizm znajdują się na pierwszym planie. Dzięki nim firma jest w stanie zapewnić swoim klientom najwyższe standardy, począwszy od produkcji, poprzez sprzedaż i fachowe doradztwo, aż po serwis gwarancyjny i pogwarancyjny urządzeń marki Kärcher. Dzięki rozbudowanej i stale powiększającej się sieci salonów Kärcher Center klient ma ułatwiony dostęp do fachowej pomocy i w komfortowych warunkach może dokonać zakupu optymalnego do potrzeb urządzenia czyszczącego. Zgodność oferty i jednolite wysokie standardy obsługi w salonach sprzedaży Kärcher Center stały się gwarancją spełnienia oczekiwań każdego klienta. Poziom spełniania tych wymogów przez obsługę poszczególnych sklepów jest monitorowany corocznie przez niezależną firmę audytową.

Wypowiedz się

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.